Duża liczba firm SEO to silna konkurencja i poszukiwanie nowych sposobów na pozyskanie klienta. Niektóre firmy decydują się konkurować ceną. Popularne chwyty marketingowe to slogany typu: „tanie pozycjonowanie”, „darmowe pozycjonowanie”, „pozycjonowanie za darmo”. Takie hasła mają na celu zwrócenie uwagi potencjalnego klienta.

Jakie są zagrożenia „taniego pozycjonowania”?

Pozycjonowanie strony można wykonywać na wiele różnych sposobów. Proces pozycjonowania jest na tyle złożony, że istnieje tyle rozwiązań ile jest osób, które się tym zajmują. Wyszukiwarki internetowe natomiast nie lubią pozycjonowania i starają się przeciwdziałać technikom służącym do manipulowania pozycjami stron w rankingu. Robią to poprzez sztuczne obniżanie pozycji takich stron w rankingu.

Tajemnica skutecznego pozycjonowania stron w długim okresie to stosowanie technik które nie zwracają na siebie uwagi.

W związku z powyższym, największym zagrożeniem „taniego pozycjonowania” jest niebezpieczeństwo, że pozycjonerzy zastosują techniki powierzchowne, łatwe i znane przez wyszukiwarki. Taki sposób pozycjonowania jest mniej angażujący, mniej kosztowny i w efekcie można oferować go w niższej cenie. Niestety jego największą wadą jest zwiększone ryzyko zwrócenia na siebie uwagi Google i w efekcie pogorszenie pozycji strony w rankingu.

Naturalnie nie każda firma reklamująca się sloganem „tanie pozycjonowanie” będzie nieskuteczna w długim okresie. Zwracam jednak uwagę aby przy wyborze firmy SEO nie kierować się tylko jednym kryterium – ceną.

Dlaczego „tanie pozycjonowanie” może się okazać bardzo drogie?

Nie było by aż tak dużego ryzyka przy wyborze firmy SEO, gdyby jedynym skutkiem używania „tanich metod pozycjonowania” był brak efektu wysokich pozycji w wyszukiwarce. Niestety błędy w pozycjonowaniu mogą mieć zdecydowanie większe konsekwencje. Wyszukiwarki nie lubią pozycjonowania i starają się walczyć z tym procesem na różne sposoby. Korzystają m.in. z tak zwanych filtrów i banów. Filtr jest to nałożenie kary na wybraną stronę internetową w postaci obniżenia jej w rankingu o wybraną ilość pozycji, np. o 50. Jest to najczęściej kara czasowa nakładana na strony, gdy Google uzna, że dana strona stosuje zabronione praktyki SEO. Po pewnym czasie, np. po kilku miesiącach i pod warunkiem, że niedozwolone praktyki zostaną zaniechane, filtr może zostać cofnięty. Zdecydowanie gorszą karą jest tak zwany ban, czyli stałe usunięcie z bazy danych wyszukiwarki. Ban może zostać nałożony na stronę, która w rażący sposób łamie regulamin wyszukiwarki i skutkuje całkowitym brakiem wyświetlania strony w wyszukiwarce.

W obecnych czasach widoczność w Internecie, przede wszystkim w wyszukiwarkach Internetowych, zapewnia dostęp do bardzo atrakcyjnej grupy potencjalnych klientów. Nagłe zniknięcie z wyszukiwarki może okazać się tragiczne w skutkach. Trudno o bardziej kosztowny efekt „taniego pozycjonowania” niż nagły znaczący spadek w wysokości sprzedaży i ilości nowych klientów.

Czym się kierować przy wyborze firmy pozycjonującej?

W związku z powyższym, przy wyborze firmy SEO należy się przede wszystkim kierować interesem długookresowym oraz zaufaniem do firmy pozycjonującej. Kryterium ceny jest naturalnie bardzo istotne, jednak powinno być brane pod uwagę w drugiej kolejności.

Nie jest moim celem odradzanie współpracy z firmami reklamującymi się słowami „tanie pozycjonowanie”. Możliwe, że niektóre z nich posiadają doświadczenie, które pozwala na stosowanie konkurencyjnych cen. W tym artykule staram się tylko zwrócić uwagę na procesy manipulacji stosowane przez firmy SEO w materiałach promocyjnych oraz przybliżyć kryteria pomocne przy wyborze właściwej oferty.