Wiele firm SEO kusi potencjalnych klientów hasłami typu: „Skuteczne pozycjonowanie stron” – ale co tak naprawdę oznacza to słowo „skuteczne”?

Poniższy artykuł odpowiada na pytania:

 • Co oznacza termin „Skuteczne pozycjonowanie”.
 • Kiedy pozycjonowanie jest skuteczne dla Klienta.
 • Jak sprawdzić czy firma SEO jest skuteczna dla Klienta, a nie tylko dla siebie.

„Skuteczne” oznacza, że coś spełnia zamierzony cel. Jeżeli pozycjonowanie jest skuteczne to znaczy, że osiąga cel jaki wcześniej został ustalony. W pozycjonowaniu sytuacja wygląda o tyle ciekawie, że właśnie ten „cel” wcale nie musi być tak łatwy do określenia.

Poniżej hasła firm, które wyświetlają się w Google po wpisaniu frazy: „skuteczne pozycjonowanie stron”:

 • „Pierwsze miejsca w Google”,
 • „Numer jeden w Google”,
 • „Wysokie pozycje w wyszukiwarce”.

Jeżeli Twoim celem są powyższe wówczas rzeczywiście takie pozycjonowanie można uznać za skuteczne.

Dla wielu firm jednak, to nie najwyższe pozycje w wyszukiwarce są najważniejsze, a raczej:

 • Wzrost liczby odwiedzin na stronę.
 • Wzrost liczby zapytań ofertowych.
 • Wzrost liczby klientów.
 • Wzrost sprzedaży.
 • Silny wizerunek.

Takie cele można uzyskać poprzez pozycjonowanie, ale tylko pod warunkiem, że pozycjonujemy właściwe słowa kluczowe.

Bardzo ważnym etapem pozycjonowania jest etap pierwszy – dobór właściwych słów kluczowych. Dobierając słowa kluczowe należy skupić się na prawdziwych celach danej firmy, ponieważ o skutecznym pozycjonowaniu można mówić dopiero wtedy, gdy właśnie te cele zostaną osiągnięte.

Kiedy pozycjonowanie jest skuteczne dla Klienta?

Cały problem doboru właściwego celu dla pozycjonowania strony polega na czasami odmiennych interesach klienta i firmy SEO. Firma SEO zazwyczaj jest rozliczana z efektu w postaci pozycji witryny klienta w wyszukiwarce dla danego słowa kluczowego. Oznacza to, że firma SEO otrzymuje wynagrodzenie tylko w przypadku, gdy firma klienta, dla określonego słowa kluczowego, znajduje się na uzgodnionych wcześniej pozycjach w wyszukiwarce. Najczęściej oznacza to pierwszą stronę Google.pl . W każdym innym przypadku firma SEO nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Firmie SEO zależy zatem, aby jak najszybciej doprowadzić wybrane słowa kluczowe na pierwszą stronę wyszukiwarki. Sęk w tym, że zazwyczaj, im dane słowo kluczowe jest bardziej popularne i atrakcyjne dla klienta (ilość zapytań w wyszukiwarce), tym trudniej jest je wypozycjonować. Wynika to z prostego powiązania – im więcej firm jest zainteresowanych pozycjonowaniem danego słowa kluczowego, tym trudniej jest to robić. Pierwsza strona w Google ma tylko 10 miejsc. Aby ktoś nowy mógł się tam pojawić, to najpierw ktoś „stary” musi z tej strony wypaść.

W związku z tym, może pojawić się taka sytuacja, gdy firma SEO będzie proponowała słowa kluczowe niekoniecznie najbardziej atrakcyjne dla klienta, ale łatwiejsze do wypozycjonowania dla firmy SEO.

Z drugiej jednak strony – ponieważ pozycjonowanie trudnych fraz wymaga większej pracy od firmy SEO, naturalnym jest, że taka usługa będzie droższa. W związku z tym, przy doborze odpowiednich słów kluczowych należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, również cenę pozycjonowania, czas pojawienia się efektów oraz prawdopodobieństwo sukcesu. Firma SEO, proponując z pozoru mniej atrakcyjną frazę (mniejsza liczba wyszukań), może w rzeczywistości zaoferować najbardziej optymalne i opłacalne rozwiązanie. Jest to możliwe, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki warunkujące wybór, uwzględniając budżet i możliwości danego klienta.

Pozycjonowanie jest skuteczne dla Klienta wówczas, gdy firma SEO doprowadzi witrynę Klienta na pierwszą stronę wyszukiwarki dla słów kluczowych, które były świadomie wybrane wspólnie z firmą SEO. Przy ustalaniu słów kluczowych Klient powinien kierować się swoimi prawdziwymi celami, dla których chce być widoczny na pierwszej stronie wyszukiwarki. Te cele są najważniejsze, a nie samo miejsce w rankingu.

Jak sprawdzić czy firma SEO jest skuteczna dla Klienta, a nie tylko dla siebie?

Klientowi najczęściej zależy na:

 1. Wzroście liczby odwiedzin na stronę.
 2. Wzroście liczby zapytań ofertowych.
 3. Wzroście liczby klientów.
 4. Wzroście sprzedaży.
 5. Silnym wizerunku.

Firmie SEO zależy na:

6. Doprowadzeniu witryny Klienta na pierwszą stronę wyszukiwarki pod wybrane słowo kluczowe.

Aby termin „skuteczności” był tożsamy dla Klienta oraz firmy SEO, najlepiej byłoby powiązać interesy stron, tak by były od siebie bardzo mocno zależne. Idealnym rozwiązaniem wydaje się, aby firma SEO była rozliczana z efektów dla punktów od 1 do 5, a nie tylko z punktu 6. Wówczas firma SEO dostawałaby wynagrodzenie dopiero w momencie, gdy będzie miała realny pozytywny wpływ na to, na czym klientowi najbardziej zależy. Firma SEO mogłaby na przykład dostawać procent od wzrostu liczby nowych odwiedzin na stronę lub nawet bezpośrednio od wzrostu sprzedaży klienta. Wówczas interesy obu stron byłyby ze sobą bezpośrednio powiązane i nie byłoby dylematów na temat skuteczności pozycjonowania.

Niestety w praktyce takie rozwiązanie wcale nie jest idealne. Punkty od 1 do 5 mogą zależeć od tak wielu różnych czynników, że nie można traktować pozycjonowania jako tego jedynego składnika, który ma decydujące działanie na kształtowanie tych punktów. Na punkty od 1 do 5 wpływ mają m.in.:

 • Jakość i budowa strony Klienta.
 • Popyt na dany produkt/usługę na rynku.
 • Szybkość odpowiedzi na zapytania klientów.
 • Sposób i jakość tych odpowiedzi.
 • Cechy sprzedawanego produktu/usługi.
 • Jakość i przewaga produktu/usługi na tle konkurencji.
 • Obecny wizerunek firmy.

Na wszystkie te czynniki firma SEO nie ma żadnego wpływu. Tak więc trudno, aby chciała uzależnić od nich swoje wynagrodzenie.

Dodatkowo, gdyby nawet się na to zdecydowała – musiałaby mieć dostęp do danych wewnętrznych firmy w postaci: zmian wolumentu sprzedaży, zmian liczby klientów oraz danych finansowych, czyli wysokości zysku/straty firmy Klienta. Trudno sobie wyobrazić firmę, która chciałaby się takimi danymi dzielić.

W związku z powyższym – jako standard na rynku w rozliczeniach z firmami SEO, dla usługi pozycjonowania stron, przyjęto punkt 6. Wynagrodzenie firmy SEO uwarunkowane jest od wysokości pozycji strony pod dane słowa kluczowe.

Nie jest to rozwiązanie idealne, ale ma swój sens i jeżeli tylko obie strony świadomie i ze zrozumieniem ustalą warunki współpracy i dobiorą odpowiednie słowa kluczowe – to jest to rozwiązanie dobre.

Jeżeli współpracujesz już z agencją SEO to jej skuteczność można sprawdzić porównując dane firmy sprzed okresu pozycjonowania z danymi obecnymi. Pod uwagę można wziąć:

 1. Liczbę odwiedzin na stronie.
 2. Liczbę zapytań ofertowych.
 3. Ilość klientów.
 4. Poziom sprzedaży.
 5. Wysokość zysku.

Punkty od 2 do 5 są danymi wewnętrznymi firmy i masz do nich łatwy dostęp. O punkt 1 możesz zapytać swoją agencję SEO – powinni prowadzić i udostępnić takie statystyki bezpłatnie.

Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad wyborem firmy SEO – poproś ich aby zaproponowali najlepsze dla Ciebie słowa kluczowe. Następnie korzystając z narzędzia badającego liczbę zapytań wpisywanych do wyszukiwarki, sprawdź popularność słów kluczowych zaproponowanych przez firmę SEO. Możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia Google – Planer słów kluczowych (na stronie należy się zalogować).

Jeżeli dla zaproponowanej przez firmę SEO listy słów liczba zapytań wpisywanych do wyszukiwarki będzie niska lub dane nie będą widoczne, poproś ich o wyjaśnienie – dlaczego uważają, że słowa kluczowe przez nich zaproponowane będą najlepsze. Jeżeli ich odpowiedź będzie sensowna i będzie uwzględniała Twoje cele, wówczas może to być znak, że jest to uczciwa i profesjonalna firma SEO, która zna się na swojej pracy i będzie prowadziła pozycjonowanie skuteczne dla Ciebie.

Podsumowanie:

Warto pamiętać, że termin „skuteczne pozycjonowanie” może oznaczać różne rzeczy dla firmy SEO i dla ich Klienta. Przy tak dużej liczbie firm SEO na rynku, tylko współpraca z zaufanym pozycjonerem/agencją SEO może przynieść prawdziwe korzyści dla Twojej firmy.