Pozycjonowanie stron to temat bardzo popularny, a zainteresowanie tematem wydaje się z każdym dniem rosnąć. Coraz częściej słyszy się słowo „pozycjonowanie stron”, ale na czym to tak naprawdę polega?

W tym artykule postaram się w sposób przejrzysty opisać zjawisko pozycjonowania, tak aby artykuł był zrozumiały dla osób spoza branży eMarketingu.

Pominę kwestię wyjaśnienia, co to jest pozycjonowanie, gdyż zostało to opisane w artykule: „Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?”.

Pozycjonowanie można podzielić na 3 etapy:

  • Dobór słów kluczowych.
  • Onsite (Czynniki wewnętrzne, Optymalizacja strony internetowej).
  • Offsite (Czynniki zewnętrzne, Budowanie linków).

1. Dobór słów kluczowych

polega na wybraniu takich wyrazów odzwierciedlających tematykę strony internetowej, po których użytkownicy będą mogli ją łatwo znaleźć w wyszukiwarce.

Wyszukiwarka (np. Google, Onet, Bing, Yahoo) zwraca wyniki wyszukiwania w postaci listy stron w momencie gdy użytkownik wpisze czego poszukuje. Tekst, który użytkownik wpisuje nazywa się zapytaniem. Dobór słów kluczowych dla celów pozycjonowania polega na wyborze najlepszych słów spośród popularnych zapytań wpisywanych przez interesujących nas użytkowników wyszukiwarki.

Po wyborze odpowiednich słów kluczowych można przejść do następnego etapu.

2. Etap Onsite

dotyczy wszystkich działań związanych z budową strony internetowej. Podczas tego etapu pozycjonowana strona zostaje przygotowana w taki sposób, aby wyszukiwarki internetowe oceniły ją jak najlepiej z perspektywy wcześniej wybranych słów kluczowych. Każda z wyszukiwarek ocenia napotkane strony w Internecie i m.in. na tej podstawie ustala swój ranking stron spełniających dane kryterium wyszukiwania wpisywane przez użytkownika.

Przykład: nasza strona jest wizytówką firmy oferującej masaż relaksacyjny na terenie miasta Kraków. Mieszkaniec Krakowa ma ochotę na masaż, otwiera wyszukiwarkę Google i wpisuje: „masaż relaksacyjny Kraków”. W tym momencie Google przeszukuje swoją bazę danych i sprawdza, które strony spełniają wpisane kryteria, a następnie prezentuje wybrane pozycje według oceny – którą wcześniej Google nadało każdej ze stron. Na wysokość tej oceny i w związku z tym pozycję w rankingu – duży wpływ ma sposób zbudowania strony, czyli obszar Onsite.

Praca na obszarze Onsite często nazywa się Optymalizacją strony internetowej. Termin Optymalizacji dotyczy budowy strony przyjaznej wyszukiwarkom internetowym, czyli takiej wersji strony, która będzie przez nie poprawnie rozumiana i wysoko oceniania.

Więcej na temat optymalizacji strony internetowej można przeczytać w artykule „Co to jest optymalizacja strony?„.

3. Etap Offsite

dotyczy wszystkich czynników zewnętrznych związanych ze stroną internetową. W przeciwieństwie do czynników wewnętrznych (onsite), na obszar offsite nie mamy 100% wpływu gdyż jest to środowisko Internetu, obszar wszystkich stron internetowych.

W sieci internetowej strony są ze sobą powiązane linkami. Link to odnośnik kierujący z jednej strony do drugiej. Każdy użytkownik Internetu może wejść na daną stronę www poprzez wpisanie jej adresu bezpośrednio w pole adresu danej przeglądarki internetowej (np. Internet Explorer, Firefox, Opera) lub będąc na tę stronę przekierowanym z jakiejś innej strony lub z wyszukiwarki takiej jak Google, Bing czy np. Yahoo. Wszystkie wyniki wyszukiwania na stronie wyszukiwarki są właśnie linkami. Po kliknięciu na taki link, użytkownik zostaje przekierowany na daną stronę internetową. Tak jest zbudowany Internet – jest to sieć wzajemnie ze sobą powiązanych stron internetowych.

Czynniki zewnętrzne (obszar offsite) dotyczy sposobu, w jaki strona internetowa jest powiązana z innymi serwisami w sieci. W wielkim uproszczeniu: im więcej dana strona internetowa posiada linków kierujących do niej od innych stron internetowych – tym lepiej. Proces budowania linków, czyli zdobywania linków kierujących do wybranej strony od innych stron internetowych, polega na pozycjonowaniu w obszarze offsite. Nazywa się go również z ang. Link building, link bating lub najczęściej po prostu „budowanie linków”.

Podsumowując:

Pozycjonowanie polega na wyborze odpowiednich słów kluczowych, właściwym zbudowaniu strony (optymalizacja strony) oraz właściwym budowaniu linków przychodzących.

Przykład: Gdy Google natrafi w Internecie na naszą stronę oferującą masaż relaksacyjny w Krakowie – zbada ją pod względem budowy oraz sprawdzi ile linków i z jakich dokładnie stron prowadzi do naszej strony. Na tej podstawie wystawi jej ocenę i odpowiednio skataloguje stronę w swojej bazie danych w zależności od znalezionych na stronie słów kluczowych. W momencie gdy użytkownik szukający masażu w Krakowie, wpisze w Google: „masaż relaksacyjny Kraków”, Google przeszuka swoją bazę danych, wybierze strony spełniające dane kryterium, czyli w tym przypadku: „masaż relaksacyjny Kraków”, a następnie ustali ranking i wyświetli odpowiednie strony/linki. Przy wyświetlaniu weźmie pod uwagę wcześniej wystawione oceny.