Na koszty pozycjonowania największy wpływ mają:

 • Stawka godzinowa pracy pozycjonera.
 • Doświadczenie pozycjonera.
 • Wielkość serwisu internetowego.
 • Ilość słów kluczowych.
 • Konkurencyjność słów kluczowych.
 • Obecna sytuacja serwisu internetowego.
 • Wiek domeny.

Stawka godzinowa pracy pozycjonera

Podstawowym kosztem w procesie pozycjonowania strony jest czas. Czas potrzebny do optymalizacji strony oraz budowania linków. W związku z tym duża część kosztów pozycjonowania zależy od wynagrodzenia osoby, która się tym zajmuje – czyli od tego jak wycenia ona swój czas pracy. Należy przy tym pamiętać, że na czas pozycjonowania ma również wpływ doświadczenie pozycjonera.

Doświadczenie pozycjonera

Osoby bardzo doświadczone, mimo swoich wysokich pensji, mogą zdecydowanie lepiej i szybciej wypozycjonować dany serwis i w końcowym rozrachunku cały proces może być mniej kosztowny niż wybór osoby mniej doświadczonej, która ma niższą stawkę godzinową.

Wielkość serwisu internetowego oraz ilość słów kluczowych

Wielkość serwisu internetowego oraz ilość słów kluczowych, pod które strona ma być pozycjonowana, mają bezpośrednie powiązanie z ilością czasu potrzebną na wykonanie pracy. W związku z tym na koszty pozycjonowania wpływ ma również wielkość strony internetowej oraz ilość słów kluczowych.

Konkurencyjność słów kluczowych

Słowa kluczowe są na tyle ważnym składnikiem procesu pozycjonowania, że o kosztach całej usługi nie świadczy jedynie liczba tych słów, a również ich konkurencyjność. Konkurencyjność słów kluczowych oznacza trudność poruszania się po pozycjach wyszukiwarki w obrębie danego słowa kluczowego. Bezpośredni wpływ na ten wskaźnik mają działania firm konkurencyjnych z danej branży, czyli ilość firm/stron, które walczą w wyszukiwarkach o jak najwyższe pozycje dla tego słowa kluczowego. Im więcej firm pozycjonuje się w danym obszarze tym trudniej jest osiągnąć zamierzone efekty. Konkurencyjność słowa kluczowego można szacować badając serwisy znajdujące się na pierwszej stronie wyszukiwarki (np. Google, Onet, Yahoo, Bing), czyli na pozycjach 1-10. Im większa konkurencja, tym więcej pracy i czasu trzeba poświęcić, aby osiągnąć efekty pozycjonowania.

Obecna sytuacja serwisu internetowego

Ze względu na fakt, iż wyszukiwarki oceniają każdą z napotkanych stron internetowych według własnych kryteriów – strony cieszące się wysokim zaufaniem tych wyszukiwarek mają większą szansę na szybkie osiągnięcie efektów pozycjonowania.

Poziom zaufania danych wyszukiwarek można szacować na podstawie wielu różnych czynników m.in.:

 • Wysokość wskaźnika Page Rank.
 • Ilość linków przychodzących.
 • Siła linków przychodzących.
 • Ilość zaindeksowanych podstron serwisu.
 • Wiek domeny.
 • Technologia budowy strony i inne.

W związku z powyższym, na koszty pozycjonowania istotny wpływ ma obecna sytuacja danego serwisu internetowego.

Wiek domeny

Pozycjonowanie nowych stron internetowych, zakładanych na świeżo zarejestrowanych domenach, może być bardziej kosztowne, ponieważ wyszukiwarki traktują nowe strony z ograniczonym zaufaniem. Oznacza to, że często na efekty pozycjonowania trzeba czekać dłużej niż w przypadku stron, które istnieją w danej branży od lat.

Podsumowując:

Pozycjonowanie stron internetowych jest na tyle skomplikowanym procesem, że przy szacowaniu kosztów pozycjonowania, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Bardzo trudno jest podać uniwersalną kwotę i stały cennik, ponieważ wiele czynników wpływających na cenę usługi jest zmiennych w czasie oraz specyficznych dla danej niszy. W związku z tym każde słowo kluczowe dla danego serwisu internetowego powinno się wyceniać indywidualnie.

W kwestiach finansowych pozycjonowanie może być zupełnie darmowe – jeżeli właściciel strony będzie skłonny poświęcić swój czas i robić wszystko samodzielnie. Jeżeli zdecyduje się na firmę zewnętrzną (agencję SEO) to ceny mogą zaczynać się od 60 zł netto za słowo kluczowe/miesiąc. Jeżeli zdecyduje się na niezależnego specjalistę SEO freelancera ceny mogą zaczynać się od np. 45 zł netto za słowo kluczowe/miesiąc. Najczęściej nie pozycjonuje się jednego słowa kluczowego tylko co najmniej kilka, tak więc realny ogólny koszt pozycjonowania strony to minimum kilkaset złotych miesięcznie. Zarówno w przypadku agencji jak i freelancerów górny przedział jest praktycznie nieograniczony.

Najważniejsze przy podejmowaniu decyzji odnośnie sposobu pozycjonowania serwisu to uwzględnić koszty długookresowe, a nie tylko wskaźniki typu: stawka godzinowa pracy pozycjonera.