Pozycjonowanie w wyszukiwarkach to bardzo skuteczna i efektywna metoda promocji w sieci. Poniżej znajduje się lista wybranych zalet pozycjonowania stron w Internecie oraz powody, dlaczego warto pozycjonować swoje strony.

1. Wyszukiwarki to najłatwiejszy sposób poszukiwania informacji w Internecie – dlatego blisko 100% internautów z nich korzysta. To są Twoi potencjalni klienci.

Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić inny sposób przeglądania zawartości Internetu niż korzystanie z wyszukiwarek, jak np. Google. Największą zaletą Internetu jest to, że umożliwia nieograniczony szybki dostęp do informacji z całego świata. Jedynym problemem jest filtracja danych i wybór tych najbardziej właściwych. Tutaj z pomocą przychodzą wyszukiwarki, czyli np. Google, Onet, Bing, Yahoo i wiele innych. Dzięki takim wyszukiwarkom można segregować strony w Internecie według wybranych kryteriów, a wyszukiwarki podpowiadają, która strona powinna być najlepsza. Korzystanie z wyszukiwarek jest bardzo proste i darmowe oraz pozwala zaoszczędzić czas szukania informacji. Dlatego blisko 100% użytkowników Internetu korzysta z wyszukiwarek internetowych. Patrząc z perspektywy firmy poszukującej klientów – trudno o lepsze miejsce do znalezienia odbiorców w sieci niż obecność w wyszukiwarkach.

2. Pozycjonowanie to dostęp do sprecyzowanej grupy docelowej, która jest już wstępnie zainteresowana usługami odwiedzanej firmy.

Wyszukiwarki umożliwiają zaprezentowanie oferty osobom, które mogłyby być takim produktem zainteresowane. Mechanizm wyświetlania stron i reklam powoduje, że trafiają one do osób wpisujących określone zapytania, czyli najprawdopodobniej wstępnie zainteresowanych danym produktem lub usługą. Skoro ktoś wpisuje „księgowość Poznań” to najprawdopodobniej poszukuje księgowych w tym mieście. Trudno wyobrazić sobie lepszą grupę docelową dla promocji własnych usług i produktów.

3. Pozycjonowanie nie narzuca się i trafia bezpośrednio do właściwego odbiorcy.

Sposób wyświetlania stron i reklam jest tak skonstruowany, aby nie utrudniał użytkownikom korzystania z wyszukiwarki oraz Internetu. Dzięki temu mają oni lepsze nastawienie względem obserwowanych przekazów i silniej je odbierają.

4. Większość użytkowników przegląda tylko pierwszą i ewentualnie drugą stronę wyników.

Sama obecność firmy/strony w wyszukiwarce nie jest wystarczająca. Internautów interesuje znalezienie poszukiwanych informacji w jak najkrótszym czasie. W związku z tym skanują stronę wyników od góry do dołu i w momencie znalezienia poszukiwanych informacji kończą proces poszukiwania. Bardzo ważnym jest zatem, aby nasza strona znajdowała się jak najwyżej wyników wyszukiwania, czyli rankingu stron w wyszukiwarce.

5. Wysokie pozycje mają bezpośredni wpływ na większą ilość odwiedzających daną witrynę internetową.

Skuteczność klikania w strony znajdujące się na liście wyników wyszukiwania jest bez porównania większa niż skuteczność klikania w jakiekolwiek inne formy reklamy internetowej. Wyniki wyszukiwarki to przecież lista stron, które użytkownik sam zlecił do wyświetlenia, poprzez wpisanie odpowiedniego zapytania w polu wyszukiwania. Przy wszystkich innych formach promocji w Internecie (np. bannerach, billboardach, boksach, wizytówkach itp.), to reklamodawcy najbardziej zależy na tym, aby użytkownik kliknął w reklamę. Dlatego inwestuje w grafików oraz piękne, przyciągające uwagę bannery, które i tak najczęściej są przez internautów ignorowane. Przy pozycjonowaniu natomiast, zarówno właścicielowi strony jak i samemu internaucie zależy, aby otrzymać konkretne informacje, dlatego obu stronom zależy na kliknięciu w daną stronę internetową.

6. Wzrost liczby odwiedzających zwiększa liczbę potencjalnych nowych klientów.

Każda nowa osoba odwiedzająca stronę internetową odszukaną przez wyszukiwarkę – najprawdopodobniej nie znalazła się tam przypadkiem. Ze względu na bardzo wysoką skuteczność działania wyszukiwarek – najpewniej znalazła się tam, ponieważ takich właśnie informacji poszukiwała. Jeżeli dany serwis zawiera produkty lub usługi – oznacza to, że odwiedzający najprawdopodobniej jest obecnym lub potencjalnym klientem.

7. Wzmocnienie wizerunku firmy.

Strony na wysokich pozycjach cieszą się większym zaufaniem internautów. Liczne badania, m.in. badania eMarketer.com wykazały, że 75% badanych internautów uznaje stronę z czołówki wyników wyszukiwania za bardziej wartościową i godną zaufania. Wynika to z faktu ogromnej popularności wyszukiwarek, zaufania w ich wysoką skuteczność filtrowania i selekcji stron internetowych. Firma posiadająca wartościową i cieszącą się zaufaniem wyszukiwarki stronę internetową jest często postrzegana, przez użytkowników, jako firma godna zaufania.

8. Efekty pozycjonowania mogą być szczegółowo mierzalne.

Ogromną zaletą promocji w Internecie jest możliwość bardzo szczegółowego mierzenia efektów prowadzonych działań. Można mierzyć efektywność poszczególnych słów kluczowych, lojalność użytkowników pochodzących z wyszukiwarki, długość i głębokość ich odwiedzin, ich pochodzenie i wiele innych. Ogólnodostępne darmowe narzędzia analityczne umożliwiają łatwe monitorowanie skuteczności działań marketingowych i w związku z tym dają możliwość dostosowywania kolejnych czynności w zależności od oczekiwanych rezultatów.

9. Reklama nieograniczona lokalnie.

W przeciwieństwie do reklam w gazetach, telewizji, na portalach internetowych czy bilbordach ulicznych – pozycjonowanie nie jest w żaden sposób ograniczone. Internet jest na całym świecie i tylko od reklamodawcy zależy stopień ograniczania obszaru promocji w zależności od grupy docelowej.

10. Pozycjonowanie to najskuteczniejsza forma promocji w sieci.

Ceny i koszty pozycjonowania strony internetowej są często zdecydowanie niższe niż jakakolwiek inna forma reklamy w Internecie. Biorąc pod uwagę najwyższą „klikalność” tej formy promocji oraz wszystkie inne zalety dodatkowe – pozycjonowanie jest przez większą część branży eMarketingu uważane za najskuteczniejszą formę promocji w sieci.

11. Jeśli nie ma cię w Internecie to nie istniejesz.

W obecnych czasach efekty pozycjonowania są często bezpośrednio powiązane ze sprzedażą i wysokością zysków firmy.

Korzystanie z Internetu jest na tyle łatwo dostępne, proste w użytkowaniu oraz oferuje tak wiele zalet, że Internet dla coraz większej ilości ludzi staje się pierwszym i jedynym miejscem do poszukiwania informacji, usług i produktów. Zamiast zastanawiać się czy stać mnie na pozycjonowanie strony i promocję w Internecie, warto zastanowić się czy stać mnie aby tego nie robić.

Podsumowując:

Pozycjonowanie jest bardzo skuteczne i efektywne. Biorąc pod uwagę inne formy promocji jest również bardzo atrakcyjne cenowo. Ile kosztuje pozycjonowanie?