W poniższym artykule postaram się doradzić jak można rozumieć slogany firm SEO w stylu: „Darmowe pozycjonowanie”.

Podstawowa sprawa: NIE MA NIC ZA DARMO.

Tak długo jak pamiętasz to stwierdzenie nic ci nie grozi.

Pozycjonowanie to proces długotrwały – wymaga zaangażowania, czasu oraz pieniędzy. Nawet jeżeli sam pozycjonujesz swoją stronę to trudno jest zabezpieczyć wysokie pozycje dla konkurencyjnych fraz bez inwestowania środków finansowych.

O co chodzi z tym pozycjonowaniem za darmo?

„Darmowe pozycjonowanie” to nic innego jak hasło reklamowe, którego zadaniem jest zwrócić uwagę potencjalnego klienta i stworzyć mylne przeświadczenie o braku ryzyka podjęcia współpracy. W takim wypadku potencjalny klient pada ofiarą manipulacji.

Jest to skuteczna technika wykorzystywana w marketingu i naturalnie stosowana przez niektóre firmy SEO w celu pozyskania Klienta.

Haczyk 1 – umowa rozliczana przez efekt.

Może być stosowana na różne sposoby. W branży SEO standardem jest rozliczanie w modelu za efekt. Polega to na tym, że do momentu aż pozycjonowana strona internetowa nie osiągnie ustalonego miejsca w wyszukiwarce, klient nie ponosi żadnych kosztów – nic nie płaci. Taką sytuację można zatem rozumieć jak „darmowe pozycjonowanie”. Należy jednak pamiętać, że najprawdopodobniej przed rozpoczęciem procesu pozycjonowania Klient podpisał umowę na czas określony, w której zobowiązał się płacić za pozycjonowanie od momentu gdy strona pojawi się na ustalonych pozycjach dla wybranych słów kluczowych. Usługa pozycjonowania nie jest zatem w praktyce „darmowa” – jest po prostu rozłożona w czasie na okres trwania umowy. Początkowy okres, w którym Klient nie płaci za pozycjonowanie, jest ryzkiem firmy SEO, które zdecydowała się podjąć w celu nawiązania współpracy.

Haczyk 2 – okres próbny.

Innym sposobem korzystania z hasła „Darmowe pozycjonowanie” jest stosowanie w umowie tak zwanego okresu próbnego. Jest to najczęściej okres od jednego do trzech miesięcy, w których firma SEO oferuje swoje usługi „za darmo”, tak by Klient mógł przetestować ich skuteczność. W praktyce oczywiście firma SEO nie pracuje za darmo, a zwyczajnie inwestuje swój czas i środki. Ponosi tym samym zamierzone ryzyko w celu nawiązania współpracy z klientem. Przy takiego rodzaju ofertach należy zwrócić uwagę na treść umowy jaką się podpisuje – może ona bowiem przewidywać punkty, które zobowiązują klienta do zwrotu kosztów w przypadku jego rezygnacji, co w praktyce ponownie oznacza, że usługa nie była tak naprawdę „darmowa”. Należy również bardzo ściśle przestrzegać terminów zawartych w takiej umowie, gdyż może ona stwierdzać, że jeżeli np. w okresie miesiąca przed zakończeniem „darmowego” okresu próbnego, Klient nie przyśle pisemnej rezygnacji, umowa zostanie przedłużona na czas określony np. 12 miesięcy.

Od strony klienta nie należy natomiast wykorzystywać „darmowych okresów pozycjonowania” i specjalnie rezygnować z usługi w odpowiednim momencie, aby nic nie zapłacić. Firma SEO może bowiem w każdej chwili odłączyć swoje linki i strona klienta straci wcześniej wypracowane miejsce.

Haczyk 3 – wymiana linków.

Jeszcze jednym sposobem promowanym pod hasłem „Darmowe pozycjonowanie” są oferty skierowane do właścicieli stron, którzy starają się pozycjonować swoje strony samodzielnie. Są to programy wymiany linków, które oferują odnośniki przychodzące do danej strony w zamian za odsyłanie do wybranych innych stron. Taki manewr nie jest jednak ani „darmowy”, ani nie można go tak naprawdę nazwać „pozycjonowaniem”. W tym przypadku płacimy linkami z naszej strony i jest to zaledwie jedna z technik pozycjonowania – a nie cały proces, który wystarczy nam do zabezpieczenia silnego miejsca w wyszukiwarce.

Biorąc pod uwagę powyższe przykłady uczulam, aby z dużym dystansem podchodzić do wszystkich ofert „Darmowego pozycjonowania”. Korzystanie z takiego hasła nie oznacza oczywiście, że dana firma jest nieuczciwa – należy jednak pamiętać, że jest to zwykła technika manipulacji, której celem jest pozyskanie Klientów. W pozycjonowaniu jak i w życiu – NIE MA NIC ZA DARMO. Przy wyborze firmy pozycjonującej należy mieć na uwadze korzyści długookresowe i nie podejmować decyzji pochopnie pod wpływem manipulacji.