Pozycjonowanie stron (zwane również SEO z ang. Search Engine Optimalization) to jedna z najpopularniejszych form promocji firmy w Internecie i bezpośrednio dotyczy wyszukiwarek internetowych czyli Google, Onet, Bing, Yahoo itp. Wyszukiwarka to strona internetowa, która pomaga użytkownikom przeszukiwać ogromne zasoby Internetu. Dzięki wyszukiwarce łatwo i szybko można odnaleźć poszukiwane informacje. Pozycjonowanie to zwiększanie widoczności strony w tych wyszukiwarkach.

Wyobraźmy sobie, że użytkownik potrzebuje skorzystać z porady księgowego w Poznaniu – otwiera przykładową stronę Google.pl i wpisuje hasło „księgowość Poznań”. Następnie przed jego oczami ukazuje się lista stron w kolejności od tej najbardziej właściwej. Stopień „właściwości” jest określony przez daną wyszukiwarkę, czyli w tym przypadku jest to Google.

W wielkim skrócie pozycjonowanie to działania mające na celu uzyskanie jak najwyższej oceny w oczach danej wyszukiwarki, tak aby jak najczęściej polecała ona naszą stronę swoim użytkownikom i umieszczała ją jak najwyżej swojego rankingu.

O tym, na czym polega pozycjonowanie stron internetowych i jak się to robi, można przeczytać w artykule „Na czym polega pozycjonowanie stron?”.

O efektach pozycjonowania i dlaczego warto to robić, można przeczytać w artykule: „11 powodów dlaczego warto pozycjonować stronę www?„.