Optymalizacja stron internetowych to tworzenie wersji strony internetowej, która jest przyjazna wyszukiwarkom internetowym (np. Google, Onet, Bing, Yahoo) i jak najlepiej przez te wyszukiwarki oceniana. Są to zmiany wprowadzane na danej stronie www, w celu lepszej indeksacji przez wyszukiwarki internetowe. Indeksacja, czyli zapisanie treści danej strony oraz odpowiednie jej skatalogowanie w bazie danych wyszukiwarki.

Dlaczego optymalizacja stron jest ważna?

Powinno nam zależeć aby wyszukiwarka rozumiała treść i tematykę naszej strony w taki sposób w jaki my byśmy tego chcieli. Jeżeli dokonaliśmy doboru słów kluczowych i pozycjonujemy stronę pod wybrane frazy – to chcemy aby wyszukiwarka wysoko oceniała naszą stronę dla tych właśnie wybranych słów kluczowych. Dzięki temu, gdy użytkownik (potencjalny klient) będzie poszukiwał informacji w Internecie przy wykorzystaniu wyszukiwarki, nasza strona zostanie mu wyświetlona.

Właściwa optymalizacja strony internetowej ma kluczowe znaczenie w procesie pozycjonowania i w dużym stopniu warunkuje skuteczność prowadzonych działań.

Niebezpieczeństwa związane z optymalizacją strony internetowej

Brak efektów pozycjonowania to niestety nie jedyne negatywne skutki błędnej optymalizacji. W przypadku rażących naruszeń regulaminów i wytycznych wyszukiwarek efektem niewłaściwej optymalizacji może okazać się filtr nałożony na stronę lub ban powodujący wykreślenie z bazy danych wyszukiwarki. Dla wielu branż drastyczne obniżenie widoczności w wyszukiwarce może oznaczać koniec działalności biznesowej, ponieważ firma z dnia na dzień przestanie być widoczna w Internecie.

W związku z powyższym należy dopilnować, aby osoby odpowiedzialne za optymalizację strony internetowej były w tym doświadczone, a ich działania przemyślane.

Jakie są koszty optymalizacji strony www?

Koszty optymalizacji zależą od:

  • Wielkości serwisu.
    Im większy serwis tym więcej podstron, które wymagają optymalizacji.
  • Liczby słów kluczowych.
    Patrz powyżej.
  • Technologii budowy strony.
    Koszty rosną w przypadku, gdy system w jakim zbudowana jest strona internetowa utrudnia ingerencję w kod strony i wymagana jest jego przebudowa.
  • Cennika firmy pozycjonującej.

Jeszcze kilka lat temu proces optymalizacji był odrębną usługą, którą wyceniało się w zależności od godzin pracy poświęconych przez osobę pracującą nad stroną. Obecnie proces optymalizacji często jest włączany w cały proces pozycjonowania strony i jest zawarty w cenie usługi SEO. Wiele firm w swoich ofertach twierdzi, że proces optymalizacji jest u nich darmowy – w rzeczywistości jest on wliczony w cenę usługi pozycjonowania.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy firma nie daje haseł dostępu do strony internetowej specjaliście SEO. Wówczas komunikuje się on z ich webmasterem przekazując instrukcje, a webmaster wprowadza zmiany na stronie. Wówczas do kosztów należy doliczyć czas pracy swojego webmastera.

Podsumowując:

Optymalizacja to podstawowa część procesu pozycjonowania strony internetowej. Ma duży wpływ na pozycje strony w rankingu wyników wyszukiwarek. Jest na tyle ważnym składnikiem widoczności firmy w Internecie, że powinna być robiona przez zaufane i doświadczone osoby. Proces optymalizacji jest częścią oferty każdej agencji SEO i często jest wliczony w cenę pozycjonowania.